Tanulás és reflexek

Reflexek és tüneteik


Reflexek típusai:

3 nagy területre bonthatók a reflextípusok:

  1. Primitív reflexek
  2. Áthidaló reflexek
  3. Poszturális reflexek


1. Primitív reflexek:

Ezek a reflexek a magzatok, illetve csecsemők életben maradását segítik elő.

Visszahúzódó reflex: ez a reflex már a magzati élet során gátlás alá kerül. Ez a reflex védi meg a magzatot a veszélyes tényezőktől. Vagyis ha veszélyben érzi magát a magzat, ez a reflex segít neki, hogy úgymond „elmeneküljön” a veszély elől. Ezt pedig úgy teszi a pocakban, hogy összehúzódik és megmerevedik. Próbál mozdulatlan lenni, amíg nem érzi úgy, hogy elmúlt a veszély.

Moro reflex: ha a baba megijed, vagy hirtelen éri valami erős inger amire nem számított, a baba nagyon intenzív érzelmi reakciót vált ki vagy hirtelen lefagy, sikolt, ennek a reflexnek a hatására. Emiatt sír fel hirtelen a baba ijedtében. Ezzel jelezve, hogy fél és nyugtassuk meg őt.

Szopó reflex: ez a reflex a táplálkozás során válik fontossá. Ha a száj környékét ingereljük simogatással, akkor a csecsemő szopó mozdulatokat kezd el csinálni a szájával.

Kereső-szopó reflex: abba az irányba fordul a baba és kezd el szopizni, amelyik oldalon ingereljük az arcocskáját.

Markoló reflex: ha a tenyerét ingereljük, akkor bezárja a baba a kis kezecskéjét. A markoló reflex fontos a fogás kialakulásában is. Amikor a baba elkezd megfogni tárgyakat vagy az ujjunkat, hajunkat, szánkat, orrunkat, ruhánkat akkor ez a reflex fokozatosan leépül. Vagyis a leépüléssel egyidejűleg elkezdi megtanulni elengedni is azt, amit megfogott. Később pedig megtanul eldobálni is tárgyakat. A szülők nagy örömére. Ilyenkor kell eltenni a törékeny tárgyakat, hogy a pici ne is tudja véletlenül sem megkaparintani.

Aszimmetrikus tónusos nyaki reflex (ATNR): ha a baba vagy kisgyerek feje oldalra van fordítva, akkor az azonos oldali végtagok kinyúlnak, az ellentétes oldali végtagok pedig behajlanak. Pl. ha a fejét jobbra fordítja, akkor a jobb oldali keze, lába kinyúlik, bal oldalon pedig a keze, lába behajlik. Ha térdepel a kisgyerek, a kezeit pedig letámasztja a földre nyújtott karral, és megkérjük fordítsa jobbra a fejét, akkor közben a bal keze behajlik a könyökénél.
Születéskor ez a reflex nagyon fontos, ugyanis a Galant-reflexszel együtt segítik a babát a kitolás szakaszában előre „mocorogni”. Ekkor érezzük úgy a szülés alatt, hogy a baba elindult a kijárat felé. Továbbá ez a reflex segít még az oldalirányú szemmozgások kialakulásában is, és a hosszirányú testközépvonal átlépésében is.

Galant-reflex: más néven hátgerinc-csípő reflex. Ha a baba hát- vagy deréktáját kezdjük el ingerelni jobb vagy bal oldalán, a csecsemő fészkelődni kezd. Keresi a helyét. Felhúzza az azonos oldali lábát és féloldalasan hajlik. Mint már előbb említettük ez a reflex a születés során nagyon fontos, mivel a méhösszehúzódások ingerlik a csecsemő hátát, és emiatt tolja magát előre a szülőcsatornában.

Tónusos labirintus reflex (TLR): ennél a reflexnél ha a gyermek a fejét teljesen hátra hajtja, akkor megfeszül a törzse és a végtagjai, vagyis a karjai és lábai. Ez a magzati életkorban megnyilvánuló testtartással egyenértékű. Ha pedig teljesen előre hajtja a fejét, akkor pedig pont az ellenkezője történik, vagyis behajlanak a karjai és lábai. Ez a pocakból való távozáskor, vagyis a kibújáskor fontos.


2. Áthidaló reflexek:

Az áthidaló reflexek olyan átmenetet képeznek, amikor a primitív reflexeket gátolják, a poszturális reflexeket pedig előkészítik.

Landau-reflex: ilyenkor ha a baba hason fekszik a fejét és a végtagjait kifeszíti. Segíti a tónusos labirintus reflex (TLR) gátlását és segít még a szemmozgásokhoz kötődő mozgási készségek fejlődésében is.

Babinski-reflex: ha ingereljük a gyerek talpát, az ingerlés hatására a talp megfeszül és szétnyílnak a lábujjak. Ez a reflex segít leépíteni a markoló/fogó reflex talphoz kapcsolódó megjelenését.

Szimmetrikus tónusos nyaki reflex (STNR): ebben az esetben amikor a gyerek a fejét előre hajtja, akkor a mellső végtagok behajlanak, a hátsók pedig kinyúlnak. Ha pedig a gyerek a fejét hátra hajtja pont az ellenkezője történik: a mellső végtagok kinyúlnak, a hátsók pedig behajlanak.
Ez a reflex több területet is elősegít: segíti a szemmozgásnál a közelre és távolra nézést, valamint a fókuszálást. Ez a reflex is segíti a tónusos labirintus reflex (TLR) gátlását és segít még a vízszintes testközépvonal átlépésében is.

Átalakított tónusos nyaki reflex (ÁTNR): ilyenkor ha a gyerek fejecskéje oldalra fordul, pl. balra fordul, akkor a bal oldali végtagjai behajlanak. Az ellentétes oldal – ez esetben a jobb oldal – végtagjai pedig kinyúlnak. Ez a reflex segíti az aszimmetrikus tónusos nyaki reflex (ATNR) gátlását.


3. Poszturális reflexek:

A poszturális reflexek olyan segítő reflexek, amik egész életünk során megmaradnak. A mozgásunkat megkönnyíti, segítik és ezáltal más folyamatokra is pozitívan hatnak.

Kitámasztó reflex: ez a reflex abban segít, ha épp elesünk, akkor automatikusan előre nyújtjuk a karunkat és kitámasztjuk, hogy ezáltal tompítsuk az esést. Ha pedig oldalra esünk, akkor az azonos oldalú kezünkkel támasztjuk meg magunkat. Vagyis, ha jobbra dőlünk éppen, akkor a jobb kezünkkel próbálunk megtámaszkodni mielőtt a földre esnénk.

Hüllő reflex: ebben az esetben ha megemeli a baba a medencéjét, akkor az azonos oldali csípője és térde is behajlik. Vagyis, ha jobb oldalon emeli meg a medencéjét, automatikusan behajlik a jobb csípője és jobb térde. A hüllő reflex nagyon fontos a helyes kúszáshoz, mászáshoz és gátolja a TLR-t és ATNR-t.

Strauss-reflex: ez a felnőtteknél a megijedési reakció. Ilyenkor az ingert is mérlegeljük. A Strauss-reflex gátolja a Moro reflexet vagyis segít abban, hogy ha megijedünk ne kezdjünk el azonnal sírni mint a babák.

Szemmozgásokhoz kötött nyaki eredetű fejtartó reflex: ennél a reflexnél, ha törzsünket valamelyik irányba döntjük, a fejünket automatikusan kiegyenesítjük a látott információk alapján.

Egyensúlyozáshoz kötött nyaki eredetű fejtartó reflex: ez hasonlít a szemmozgásokhoz kötött nyaki eredetű fejtartó reflexhez, csak annyiban tér el, hogy csukott szemnél is kiegyenesítjük a fejünket.

Szegmentális átforduló reflex: ez a reflex oldalt fekvésben jelenik meg. Ha a baba balra fordítja a fejét, a törzse is balra fordul. Így tanul meg hasról átfordulni hátra, illetve hátról hasra fordulni. Ez a reflex leépíti a Galant-reflexet és az ATNR-t.


Mi történik, ha egy reflex nem épül le?

Ha az áthidaló vagy primitív reflexek közül valamelyik vagy akár több nem épül le hanem továbbra is fennmarad, komoly gondokat okoz a gyermek fejlődésében, mivel nem kerültek gátlás alá. Emiatt pedig a ráépülő reflex sem tud kialakulni, ami pedig egy fejlettebb reflex lenne.
A le nem épült, azaz fennálló primitív vagy áthidaló reflexek megléte különböző mértékben lehet jelen. Viszont ha már egy primitív reflex megmaradt, akkor több is megmaradt, mivel ezek a reflexek egy olyan rendszert alkotnak, ahol a reflexek egymásra hatnak. Így ha az egyik fennáll, akkor a többi sem tud leépülni.


Okai és a veszélyeztetettségi tényezők:

1. Terhesség alatt:
Trauma és betegség a magzati életkorban – ha az anyuka veszélyeztetett terhes volt és végig kellett feküdnie a terhességet.
Nagy fokú stressz érte a kismamát a terhesség alatt.
Kezeletlen cukorbetegség
Dohányzás
Túlzott alkoholfogyasztás
Kábítószer-fogyasztás
Magas vérnyomás
Terhesség alatt súlyos hányás
Fejletlen méhlepény
Vetélési veszélyeztetettség
Baleset
Súlyos vírusos fertőzés az 1. trimeszterben (12. hétig bezárólag) vagy még a 26-30. héten
Röntgen sugárzás
Toxoplazma fertőzés

2. Születés közbeni negatív történések, mivel ilyen esetben nem aktiválódnak a primitív reflexek:
Koraszülés (legalább 2 héttel korábban született meg a baba)
Túlhordás (2 héttel több ideig nem indult be vagy indították be a szülést a várt időpontnál)
Elől fekvő méhlepény
Kis súllyal született a baba, kevesebb, mint 2260 gramm
Farfekvés
Harántfekvés
Császármetszés
Elhúzódó szülés
Túlságosan gyors vajúdás
Oxigénhiányos állapot: köldökzsinór rátekeredett a baba nyakára, vagy a magzatvíz mennyisége/minősége nem volt megfelelő.
Fogó vagy vákuum használata a baba világra segítésekor.
Magzati kimerülés, mivel a szülés a babának is nagyon-nagyon fárasztó élmény.

3. Csecsemőkorban a fejlődést gátló fizikális és pszichés tényezők:
Családi gondok
Örökbefogadás
Anyuka szülés utáni súlyos depresszióban szenved és ez kezeletlen marad
A babának van súlyos betegsége
Rosszul eszik a baba
Hospitalizáció

4. Örökletes tényezők:
Balkezesség
Kétkezűség
Ügyetlenség
Megkésett beszédindulás a családban.

5. Mikor és mennyi ideig tartott egy mozgásos tevékenység a baba fejlődésében:
Sokszor nagyon örülnek a szülők annak, ha a gyermekük az átlagnál hamarabb fordul hasról hátra, kúszik-mászik, áll fel, ül fel, kezd el járni. Fontos, hogy mikor kezdte el ezeket a mozgásokat a pici, de a legfontosabb, hogy mennyi időn át gyakorolta őket. Mert az sem jó, ha túl rövid ideig végezte valamelyik mozgást, de az sem ha túl sokáig.
Az is előfordulhat, hogy a gyermek a fentiek alapján esélyes a le nem épült reflexekre, de mégsem lesz semmilyen fejlődési eltérése.


Tünetek:

Ha reflexek gátlás nélkül maradnak, nagyon megnehezíti egy gyermek mindennapjait. Kihat a mozgására, beszédére, írására, olvasására, sőt még az érzelmeire is.

Most sorra vesszük, hogy a fenn álló reflexek, amik nincsenek legátolva, milyen hatással lesznek a gyermek életére. Milyen területeken hogyan hatnak ki.


Moro-relfex meglétének tünetei:

  • túlságosan heves reakciók lépnek fel a gyermeknél vagy túlérzékeny lehet
  • rossz egyensúlyozó képesség
  • tengeribetegség még kamaszkor után is
  • rossz mozgáskoordináció
  • labdajátékokban ügyetlen, mivel nehezen tud összpontosítani a labdára, hiszen nem tud a szemével fixálni
  • hallásproblémák, mivel túlérzékeny a hangokra, így nem tudja kiszűrni a háttérzajokat
  • immunrendszere gyengébb, ezért jellemzőbb az asztma, allergia, ekcéma vagy fül-orr-gége betegség gyakorisága
  • félénkség, bátortalanság
  • bizonytalan a gyermek 
  • nehezen alkalmazkodik másokhoz és új helyzetekhez
  • utálja a változásokat, mivel az új dolgokat nem ismeri
  • figyelme könnyen elterelhető
  • nem szereti a hirtelen fellépő hangokat vagy villogó fényeket
  • szorongó és félénk a gyermek vagy pedig erőszakos és agresszív
  • túlpörög vagy éppen túl lassú, mivel az aktivitását sem tudja szabályozni
  • érzékeny a fényre, nehezen ismeri fel a fehér papíron a fekete alakzatokat.
  • nagyon ragaszkodik a családjához, mivel az biztonságérzetet ad a gyermek számára
  • nagyon intelligens és okos gyerek, mégsem tud helyesen válaszolni, ha hirtelen feltesznek neki egy kérdést és gyorsan kell rá válaszolni. Emiatt pedig frusztrált is lesz. 


Aszimmetrikus tónusos nyaki reflex (ATNR) meglétének tünetei:

  • nem tud kúszni a gyermek
  • a keresztező mozgások nem fejlődnek megfelelően, pl. nem tudja megcsinálni az indiánszökdelést
  • a domináns oldal kifejlődése nem történik meg, így kétoldaliság jellemző
  • nem összehangolt a kétoldali működés
  • kézírási probléma
  • a gondolatokat nehezen tudja megfogalmazni írásban
  • szemmel való követési problémák
  • a fej és a szem együtt mozog, ami megnehezíti az olvasást és írást
  • a papírt írás közben ferdén tartja és könyököl a gyermek 


Szimmetrikus tónusos nyaki reflex (STNR) meglétének tünetei:

  • a baba nem tud kúszni-mászni
  • tanulásban írási és olvasási nehézségek, diszlexia, diszgráfia
  • petyhüdt izomzat
  • nem tud bukfencezni és
  • nem tud megtanulni úszni, mivel nem tudja összhangban tartani testének a felső és alsó részét, valamint a testét sem tudja vízszintesen megtartani a vízben
  • csúnyán eszik
  • ügyetlen
  • rossz testtartás, mert nem tudja összhangban tartani testének a felső és alsó részét
  • kifejezetten lustának és hanyagnak tűnik
  • iskolás korban, ha ül és közben ír, begörnyed vagy a padra fekszik, de akár a lábát is maga alá húzhatja
  • térdepeléskor „V”-alakban tartja a lábait
  • nem bír ülni vagy állni a gyermek, mivel nagy nehézségeket okoz számára a testének megtartása, ezért folyamatosan izeg-mozog
  • rossz a szem-kéz koordinációja, mert nem tudja helyesen felmérni a távolságokat és a gyorsan közeledő tárgyakat, ezért a labdát nem tudja elkapni, de kihat az evésre is, mert összekeni az arcát
  • nehezen tud a szemével váltani, amikor a tábláról a padra kell gyorsan néznie 
  • másolási és függőleges irányú szemkövetési problémák, melyek az iskolában jelentkeznek leginkább
  • idős korban viszont csoszogó, görnyedt testtartású, kétbalkezes néni vagy bácsi lesz 


Tónusos labirintus reflex (TLR) meglétének tünetei:

  • rossz egyensúlyérzék
  • gyenge koordinációs készség 
  • rossz testtartás, görnyedtség
  • csökkent izomtónus (hipotón)
  • merev, feszes a mozgása 
  • nem szeret sportolni
  • rossz időérzékelés
  • rossz sorba rendezési képesség
  • ülés közben izeg-mozog vagy iskolás korban fekszik a padon
  • rossz ritmusérzék
  • petyhüdt vagy merev izmok
  • látásérzékelési/felfogási problémák, 
  • térérzékelési/térlátási problémák
  • szemmozgását nem tudja megfelelően szabályozni, kétszemes látás
  • hallási problémák
  • tájékozódási problémák (jobb, bal, fent, lent, mellette, előtte, mögötte, közötte, előre, hátra)
  • lábujjhegyen jár a gyerek még 3,5 éves kora után is
  • szédülés/tériszony
  • kamaszkor után utazási tengeribetegség


Kereső-szopó reflex meglétének tünetei:

  • rosszul artikulál, nehezen érthető a beszéde
  • csúnyán eszik
  • nehezen tudja megrágni a szilárd ételeket
  • folyton piszkálja, ingerli a száját, ezért mindig muszáj valamit rágnia, nyalogatnia
  • folyik a nyála
  • szopja az ujját még 5 éves kor után is
  • rossz kézügyesség 
  • nyelvlökéssel nyel 
  • a száj és az ajak körüli rész pedig túlérzékeny lehet


Markoló/tenyér -szopó reflex meglétének tünetei: 

  • rossz kézügyesség
  • a hüvelykujj és a többi ujj nem tud egymástól függetlenül mozogni
  • nem sikerül a picinek a hüvelykujját és a mutatóujját összecsíptetni („csipeszfogás”)
  • a „csipeszfogás” hiánya nehézséget okoz a gyermek számára és emiatt íráskor nehezen fogja meg a ceruzát
  • rossz és görcsös ceruzafogás a „csipeszfogás” hiánya miatt
  • íráskor vagy rajzoláskor a gyermek szája is mozog
  • rosszul artikulál a gyermek, mivel még mindig fenn áll a kapcsolat a kéz és a száj között
  • ezért pedig nehezen tanult meg beszélni 
  • beszéd közben túl sok a gesztikuláció
  • írás/rajzolás közben mozog a szája a gyermeknek
  • nem tudja a hüvelykujját és a többi ujját egymással szembe fordítani
  • nem tudja az ujjait gyorsan és változtatva mozgatni
  • a tenyér túlérzékeny a tapintási ingerekre


Markoló/tenyér- és talpreflex meglétének tünetei:

  • nem sikerül a picinek a hüvelykujját és a mutatóujját összecsíptetni („csipeszfogás”)
  • görcsös ceruzafogás íráskor
  • érintésre túlérzékeny a tenyere
  • artikulációs, kiejtési probléma és nehezen érthető beszéd, mivel a tenyér/markoló reflex megléte miatt még mindig fenn áll a kapcsolat a kéz és a száj között 
  • ezért pedig nehezen tanult meg beszélni 
  • beszéd közben túl sok a gesztikuláció
  • írás/rajzolás közben mozog a szája a gyermeknek
  • nem tudja a hüvelykujját és a többi ujját egymással szembe fordítani
  • nem tudja az ujjait gyorsan és változtatva mozgatni
  • a baba nehezen kúszik
  • lábujjhegyen járás
  • bizonytalan egyensúlyozás 


Babinski-reflex meglétének tünetei:

  • szkelrózis multiplex esetében újra aktiválódik ez a reflex
  • járásmód furcsa és rossz testtartás 


Galant-reflex (hátgerinc-csípő reflex) meglétének tünetei:

  • nem tud nyugton ülni, állni a gyermek, folyton mozognia kell emiatt pedig izeg-mozog
  • rossz a rövid távú memóriája
  • nem tud csöndben maradni
  • nehezen koncentrál, nem tud odafigyelni
  • járás közben a csípő túlzottan elfordul az egyik oldalra
  • ágybavizelési problémák 5 éves kor után is (Asperger-szindróma)


Visszahúzódó reflex meglétének tünetei: 

  • gyenge immunrendszer, allergiás lesz több mindenre
  • túlérzékeny lehet, akár az érintést is teljes mértékig elutasíthatja
  • ez áll részben az autizmus hátterében is


Landau-reflex meglétének tünetei:

  • egyensúlyozási problémák
  • ügyetlen mozgás 
  • nehéz a gyermek számára az ugrálás és szökdécselés
  • bonyolultabb mozgáskoordinációkat nem tudja végrehajtani
  • lábmozgást igénylő mozgások pontos végrehajtása nem sikerül
  • a lábát nem tudja megfelelően behajlítani, így a futás közben is merevek a lábai


A reflexek hatása az érzékszervekre:

Moro - Egyensúly, látás, hallás, szaglás, tapintás, motoros jelzések (mozgás)
STNR - Látás, egyensúly, motoros jelzések (mozgás)
ATNR - Látás, hallás, egyensúly, motoros jelzések (mozgás)
TLR - Egyensúly, látás, hallás, motoros jelzések (mozgás)
Landau - Egyensúly, motoros jelzések (mozgás)
Galant - Hallás, tapintás
Babinski - Tapintás
Markoló - Tapintás
Szopó - Tapintás
Kereső - Tapintás
Talp - Tapintás
Látási - Látás, egyensúly, motoros jelzések (mozgás)



Forrás:
Sally Goddard Blythe - Reflex, tanulás és viselkedés (Medicina Kiadó)
Sally Goddard Blythe: A kiegyensúlyozott gyermek (Medicina Kiadó)